2 kwietnia na całym świecie obchodzony jest

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.

Jego celem jest propagowanie wiedzy na temat autyzmu. Nasza szkoła już po raz kolejny włączyła się w akcję jako znak solidarności z osobami autystycznymi. Dziękujemy wszystkim, którzy w poniedziałek 3 kwietnia wykonali ten mały gest i ubrali się na niebiesko.

Dlaczego w tym kolorze? Przypomnijmy: kolor niebieski uznany jest za kolor autyzmu, ponieważ jest to kolor najgłębszy, rozpływający się w nieskończoności horyzontu, jako barwa najczystsza i najzimniejsza zarazem, staje się najbardziej odrealnioną ze wszystkich barw.

Czym jest autyzm?

To całościowe zaburzenie rozwoju dziecka. Oznacza to, że u dotkniętych nim dzieci obserwuje się objawy nieprawidłowego funkcjonowania we wszystkich obszarach rozwoju. Osoby z autyzmem mają indywidualnie mniej lub bardziej nasilone problemy z odbiorem bodźców zmysłowych (wzrokowych, słuchowych, czuciowych itd.), co może wpływać znacząco na ich rozwój, zachowanie lub może rozpraszać ich uwagę. W przypadku nasilonych problemów z nadwrażliwością lub zbyt małą wrażliwością, może im to sprawiać duży dyskomfort lub ból i cierpienie.

Rozejrzyjmy się wokoło a na pewno dostrzeżemy w naszym otoczeniu ludzi, którzy w odmienny sposób postrzegają rzeczywistość. Inaczej reagują na zbyt ostre światło, zbyt głośny dźwięk, mają trudności z nawiązywaniem relacji społecznych lub wyrażaniem swoich emocji.

Pamiętajmy: każdy z nas jest różny, wyjątkowy tak samo ważny!

1680626209704

IMG 20230403 113216